APIE LIKS AKTUALIJOS ECDL PROGRAMA NUORODOS KONTAKTAI
 
 EN  
    LIKS
    Svarbu
    LIKS nariams
Vartotojas:

Slaptažodis:


Pametėte slaptažodį?

Registruotis dabar!


Lietuviški rašmenys elektroninio pašto laiškuose. Archyvas

Praktiniai patarimai e. pašto programų naudotojams (2000–2009)

Pašto programų pritaikymas


Kurios saityno el. pašto tarnybos leidžia laisvai susirašinėti lietuviškai?

 • Iš mūsų išbandytų lietuviškų WWW el. pašto tarnybų, leidžiančių susikurti savo el. pašto adresą, lietuviškai susirašinėti tinka „delfi.lt“ ir „draugas.lt“.
 • Lietuviškai susirašinėti tinka keletas užsieninių saityno el. pašto tarnybų:
  „www.gmail.com“ (nieko derinti nereikia, lietuviški laiškai siunčiami ISO 8859-13 koduote, galima siųsti laiškus kitomis kalbomis, tarnybos sąsaja išversta į lietuvių kalbą, yra galimybė tikrinti laiško rašybą);
  „www.fastmail.fm“ („Options –> Settings –> Account Preferences –> Default Charset“ pasirinkite „CP 1257 (Windows BalticRim)“ arba „ISO 8859-13 (Baltic)“ koduotę);
  „www.walla.com“ (laiško rašymo lango viršuje paspauskite „Options“ mygtuką ir pasirinkite „Baltic (Windows-1257)“ koduotę; deja, ši tarnyba tinkamai neveikia naudojantis „Mozilla“ genties naršykle);
  „mail.tut.by“ (kortelėje „Nastrojki“ pasirinkite „Baltijskaja (Windows)“ koduotę).
 • „Yahoo!“ pašto tarnybos klientai jau gali išsiųsti geriau apiformintus lietuviškus laiškus, nors trūkumų dar yra.
  (Viktoras Dagys, Rytis Umbrasas)

Kaip susirašinėti lietuviškai, jei pasirinkta saityno el. pašto tarnyba nepritaikyta kuriai nors konkrečiai koduotei?

 • Beveik visos šiuolaikinės saityno el. pašto tarnybos teikia vadinamąją POP3 protokolo paslaugą. Tai galimybė WWW tinklalapyje įregistruotą pašto dėžutę tvarkyti tradicine el. pašto kliento programa (pvz., „Windows Mail“, „Microsoft Outlook 2003“, „Mozilla Thunderbird“, „Opera“, „Scribe“ ar kita, mūsų rekomenduojama, el. pašto programa).
 • Paprastai saityno el. pašto tarnybų autoriai informuoja, kaip tam reikalui pritaikyti el. pašto programą – kokius duomenis ten reikia nurodyti. Ieškokite paaiškinimo apie POP3 paslaugą, kur būtų pateikta el. pašto dėžutei susikurti reikalinga informacija: tarnybinių stočių (serverių) vardai, vartotojo identifikatoriai ir kt.
 • Jei el. pašto programoje susikursite dėžutę, skirtą saityno tarnyboje gautam adresui, galėsite be problemų rašyti ir skaityti lietuviškus laiškus, net jei naudojatės nepritaikyto lietuviškiems laiškams siųsti saityno el. pašto paslauga. Taip pat galėsite naudotis ir visais kitais el. pašto programos privalumais: laiškus greitai rikiuoti, filtruoti, skirstyti į aplankus, taip pat neprisijungę prie interneto rašyti laiškus.
  (Rytis Umbrasas, Viktoras Dagys)

Kaip, turint „Gmail.com“ adresą, pasinaudoti įprasta pašto kliento programa?

 • „Google“ el. pašto tarnyba „www.gmail.com“ siunčia laiškus ISO 8859-13 koduote, gerai rodo „Windows-1257“ ir UTF-8 laiškus. Ji leidžia nemokamai pasinaudoti POP3 protokolu – susirašinėjimui pritaikyti bet kurią tradicinę el. pašto kliento programą. Tai padarę galėsite laiškus siųsti ir „Windows-1257“ koduote.
 • POP3 įjungimas. Savo „Gmail“ pašto tinklalapyje eikite į „Nuostatos –> Persiuntimas ir POP“ (Settings –> Forwarding and POP). Čia pasirinkite ir pažymėkite „Suaktyvinti POP visiems laiškams“ (Enable POP for all mail) arba „Suaktyvinti POP tik laiškams, gautiems nuo šio momento“ (Enable POP only for mail that arrives from now on) – pastaroji parinktis įgalina nuo šiol parsisiųsti „Gmail“ laiškus, o pirmoji – ir visus anksčiau gautus laiškus.
  Kiek žemiau rasite nuorodą („Konfigūravimo instrukcijos“) į el. pašto programų pritaikymo instrukcijų puslapį.
 • „Microsoft Outlook“ ir „Outlook Express“ programoms pritaikyti galima parsisiųsti specialią programą, kuri sutvarkys visus „Gmail“ pašto paskyros duomenis. Jums tereikės, pašto programai paprašius, įvesti „Gmail“ slaptažodį.
  (Rytis Umbrasas, Viktoras Dagys)

Kaip, naudojantis „Hotmail.com“ pašto svetaine, rašyti lietuviškus laiškus?

 • Iš „Hotmail.com“ tinklalapio išsiųstuose laiškuose nurodoma nenaudotina ISO 8859-4 koduotė (tikrinta 2009 m. rugsėjo mėn.). Dauguma visaverčių pašto programų taip koduotus laiškus parodys teisingai, tačiau tikimės, kad „Hotmail“ kūrėjai šį programos trūkumą pašalins. (Rytis Umbrasas)
 • Su „www.hotmail.com“ pašto tarnyba puikiai suderintos „Foxmail“ (išbandyta 5.0 versija), „Outlook Express“ (nuo 5.0 versijos), „Microsoft Outlook“ (nuo 2002 versijos) programos, todėl patariame pasinaudoti jų ir „Hotmail“ tarnybos ryšiu (jis yra mokamas). Jeigu kurioje nors iš minėtų programų pateiksite savo „Hotmail“ paskyros (angl. account) duomenis, galėsite laiškus siųsti „Windows-1257“ (Baltic Windows) kodų lentele tiesiai iš tos el. pašto programos.
 • „Hotmail“ paskyros duomenų pateikimas „Outlook Express“ programai. „Tools –> Accounts –> Mail –> Add –> Mail“ lange surinkite savo vardą ir pavardę ir bakstelėkite mygtuką „Next“. Jei jau turite pašto paskyrą, pasirinkite punktą „I already have an e-mail address that I'd like to use“. (Jei surinksite savo adresą su galūne „@hotmail.com“, programa pati nustatys pašto stotį.) Jei dar tokios paskyros neturite, ją galima gauti pašto programoje pasirinkus punktą „I'd like to sign up for a new account from: Hotmail“. Toliau teks tęsti registravimosi procedūrą – užpildyti anketą, pasirinkti slaptažodį ir t. t.
  Panašiai „Hotmail“ paštui pritaikoma ir „Foxmail“ ar „Microsoft Outlook“ programa.
  (Rytis Umbrasas)

Kaip lietuviškus laiškus siųsti „Yahoo! Groups“ nariams?

  „Yahoo!“ grupių prenumeratoriams lietuviškus laiškus reikia rašyti naudojantis savo kompiuteryje įdiegta el. pašto programa, sutvarkyta pagal šiame tinklalapyje pateiktas rekomendacijas. Galima naudotis tinkančia lietuvių kalbai WWW el. pašto tarnyba. Tačiau rašyti tiesiai iš „Yahoo! Groups“ tinklalapio nedera, nes ši tarnyba išsiunčia laiškus su neteisinga informacija apie jų koduotę, tad gavėjai tokius laiškus paprastai mato iškraipytus.
  (Viktoras Dagys, Rytis Umbrasas)

Ar galima, turint „Yahoo!“ adresą, pasinaudoti pašto kliento programa?

 • Taip, tai yra mokama paslauga. Tačiau POP3 protokolu galima nemokamai naudotis parsisiuntus specialią programą „YPOPs!“.
  (Rytis Umbrasas)

Kokius reikalavimus turi tenkinti WWW pašto tarnyba, kad būtų tinkama susirašinėti lietuviškai?

 • Tokius pat, kaip ir kliento pašto programa! Pašto tarnyba turi taisyklingai rodyti laiškus, išsiųstus ISO 8859-13, „Windows-1257“, UTF-8 ir ISO 8859-4 koduotėmis, bei sugebėti išsiųsti laiškus ISO 8859-13, „Windows-1257“ arba UTF-8 koduote koduote.
 • Raginame saityno (WWW) pašto tarnybų administratorius skubiai pertvarkyti savo programas, kad jos rodytų ir UTF-8 koduote išsiųstus laiškus (Interneto pašto konsorciumas tai rekomendavo dar 1998 metais), nes sparčiai daugėja saityno pašto tarnybų, siunčiančių laiškus tik šia koduote – tokios yra „webmail.dtiltas.lt“, „mail.info.lt“, „pastas.takas.lt“, „webmail.netscape.com“; panašiai veikia „apollo.lv“, „one.lt“.
 • Pašto peržiūros tarnyba „post.online.lt“ gerai rodo visus tvarkingai išsiųstus el. laiškus, o atsakymus leidžia išsiųsti ir „Windows-1257“, ir UTF-8 koduote.
  (Viktoras Dagys, Rytis Umbrasas)

Kaip parengti saityno pašto tarnybą, kad siųstų tvarkingai apiformintus lietuviškus elektroninius laiškus?

  Elektroninio pašto tarnybos programą jos administratorius turėtų pakoreguoti taip, kad siunčiami laiškai atitiktų MIME protokolo reikalavimus, o lietuviškus laiškus ji koduotų „windows-1257“ koduote.
 • Laiško rašymo formos puslapis turi būti įkeliamas „windows-1257“ koduote – tam puslapio pradžioje tarp <HEAD> ir </HEAD> turi būti eilutė
   <META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=windows-1257">
 • Siunčiamo laiško antraštėje turi būti įrašoma informacija apie naudojamą koduotę:
   MIME-Version: 1.0
   Content-Type: text/plain; charset="windows-1257"
   Content-Transfer-Encoding: 8bit
 • Jei tarnyba turi galimybę laiškus siųsti keliomis koduotėmis, lietuviška koduotė turėtų būti numatytoji (angl. default), t. y. parenkama automatiškai.
  (Instrukciją parengė el. pašto grupės „komp_lt@konferencijos.lt“ nariai 2001 m.)


Šis tinklalapis buvo sukurtas 2000 m. kovo 3 d. ir nuolatos atnaujinamas iki 2009 m. spalio 7 d.
Tinklalapį prižiūrėjo Viktoras Dagys ir Rytis Umbrasas.
Tinklalapis spausdinimui Siųsti tinklalapio adresą